Trycholog – pierwsza pomoc przy łysieniu i wypadaniu włosów
Gęste, zdrowe włosy mogą być naszą wizytówką, dodają pewności siebie i uroku osobistego. Świadczą też o tym, że organizm jest w dobrej kondycji. Wypadające włosy to prawdziwy koszmar, bez względu na płeć. To, że kobietom szczególnie zależy na pięknym wyglądzie jest faktem, jedna zakola bywają przyczynami kompleksów wielu mężczyzn. Gdzie udać się po pomoc?
Trycholog znajdzie przyczynę
Szukając pomocy przy ratowaniu wypadających włosów lub łysiejącej głowy, prędzej czy później trafia się na nazwę „trycholog”. Jest to bowiem specjalista zajmujący się badaniem oraz przeprowadzaniem odpowiedniego leczenia we wszelakich problemach ze skórą głowy oraz włosami. Najczęściej zwracamy się do niego właśnie w sytuacji, kiedy przerzedzają się nasze włosy. W ofercie gabinetów trychologicznych znajdziemy szeroką ofertę zabiegów – tak jak w przypadku kliniki Genesis: klinikagenesis.pl/zabiegi/trychologia/, która mieści się w Krakowie. Trycholog posiada odpowiednią wiedzę oraz specjalistyczne przyrządy, którymi dokładnie bada skórę głowy, szczególną uwagę zwracając na cebulki włosów.
Z jakimi problemami można udać się do trychologa?
- łysienie i wypadanie włosów
- silnie przetłuszczająca się skóra głowy
- choroby skórne dotykające głowy
- włosy osłabione przez chemioterapię lub kurację hormonalną.
Kiedy włosy wypadają garściami
Wypadanie włosów często budzi niepokój i jednocześnie jest dość krępujące, jeśli na przykład dzielimy z kimś łazienkę, gdzie wszędzie zostają ślady naszych włosów. Kiedy wypadają włosy, na pewno trzeba zwrócić uwagę na to czy włos wypada razem z cebulką. Jeśli się tak dzieje, możliwe że do naszego organizmu nie jest dostarczana odpowiednia ilość witamin i składników mineralnych, co wpływa na osłabienie cebulek. Inna sytuacja ma miejsce, kiedy włos kruszy na długości. Najczęściej zdarza się to podczas czesania i modelowania włosów suchych i zniszczonych, wielokrotnie poddawanym zabiegom fryzjerskim. Pomoc trychologa będzie niezbędna w każdym z tych przypadków.
Łysienie może mieć różne przyczyny
Wiemy już na czym polega wypadanie włosów. A czym różni się od niego łysienie? Otóż, o łysieniu mówimy kiedy mieszki włosowe przestają wytwarzać włosy, a proces ten ma charakter postępujący. Wypadanie włosów jest pierwszym sygnałem rozpoczynającego się właśnie procesu łysienia. Częściej jest ono kojarzone z mężczyznami, szczególnie w średnim wieku (jako winowajcę podaje się testosteron), kiedy to można zaobserwować właśnie zakola, cofanie się linii włosów, czy też mało estetyczna łysina na samym czubku głowy. Jednak kobiety również zmagają się z tym problemem, u pań proces ten przebiega po prostu inaczej.
Rodzaje łysienia
Ze względu na przyczyny łysienia, wyróżniamy dwa jego podstawowe rodzaje: androgenowe i plackowate. Pierwsze z nich ma podłoże genetyczne – kiedy na mieszki włosowe wpływa dihidritestosteron, zaczynają one zanikać. W efekcie tego włosy są cieńsze i krótsze, a ostatecznie nie rosną. Włosy u pań stają się widocznie przerzedzone, a u panów cofa się linia włosów. Co z łysieniem plackowatym? Schorzenie to dotyka głównie osoby młode oraz dzieci i przejawia się powstawaniem łysych miejsc w różnych miejscach skóry głowy. Ze względu na mało estetyczny wygląd, choroba ta jest dość wstydliwa i może powodować znaczny spadek samopoczucia i jakości życia. Dodatkowo, nie są znane jej przyczyny. Lekarze podejrzewają, że uszkodzenie mieszków włosowych ma miejsce w wyniku stanu zapalnego, który powstaje podczas zaburzeń autoimmunologicznych, nie wszyscy są jednak co do tego zgodni.
Trichogram i trichoskopia – co to jest?
Podczas wystąpienia problemów z łysieniem i wypadaniem włosów należy jak najszybciej udać się do trychologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i oceni stan skory głowy i włosów. Używa się do tego celu trichogramu. Co to takiego? Jest to proces badania włosów, przez pobranie ich próbki (ok. 50 do 100 sztuk), a następnie przekazanie do analizy w laboratorium. Są tam sprawdzane m.in. korzenie i struktura łodyg włosów. Istotnym elementem diagnozowania choroby włosów jest też trichoskopia – badanie cyfrowe, podczas którego wideodermatoskop wykonuje zdjęcia skóry głowy, które następnie specjalista ogląda w powiększeniu (nawet 70-krotnym), dzięki czemu dokładnie widzi jakie procesy zachodzą w cebulkach, mieszkach, a także w samej strukturze włosów.
Leczenie to konieczność
Leczenie wypadania bądź łysienia zależy oczywiście od przyczyn, które zdiagnozuje trycholog. Jeśli są one spowodowane brakiem witamin lub składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów, kluczowa jest wówczas odpowiednia, zdrowa dieta, oparta na warzywach, owocach i wysokiej jakości białku. Niezbędna może być też suplementacja, którą oczywiście doradzi i dobierze specjalista. W przypadku, kiedy przyczyny są poważniejsze, niezbędne mogą być specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Jedne z najskuteczniejszych metod to mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym lub odpowiednio dobranymi koktajlami oraz karboksyterapia dwutlenkiem węgla.
Mezoterapia
Wyróżniamy kilka jej rodzajów. Polega on na wstrzykiwaniu bezpośrednio w leczone obszary preparatów za pomocą mikronakłuć. Wstrzykiwane substancje dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta, jest to idealny zabieg dla osób, które mają problemy z nadmiernym wypadaniem lub łysieniem włosów. Mezoterapia to również innowacyjne metody – klinika Genesis w swojej ofercie posiada peptydową terapię metodą Dr Cyj, która jest wyjątkowo skuteczna dzięki unikalnej formule.
Karboksyterapia
Wykorzystuje w leczeniu dwutlenek węgla, który jest wprowadzany pod skórę. Gaz ten, rozchodząc się pod skórą, rozszerza naczynia krwionośne, co powoduje znaczne dotlenienie i odżywienie skóry głowy. Wypadanie włosów zostaje skutecznie zahamowane, włosy stają się gęstsze i odżywione. Karboksyterapia będzie pomocna również w przypadku zahamowania łuszczycy. Udanie się do trychologa to pierwsza pomoc przy łysieniu i wypadaniu włosów. Dlatego najlepiej jak najszybciej zgłosić się do niego z tymi problemami, zanim będzie za późno na uratowanie włosów.