Jak założyć farmę fotowoltaiczną?
Farma fotowoltaiczna jest niczym innym, niż instalacją solarną o dużych rozmiarach łączącą w jeden spójny system dziesiątki, a nawet setki bądź tysiące modułów ustawionych na wspólnej przestrzeni. O ile fotowoltaika przydomowa przeznaczona jest w głównej mierze do produkcji energii elektrycznej na własny użytek, a fotowoltaika dla firm pozwala na przeznaczenie oszczędności na inne cele biznesowe, o tyle farma fotowoltaiczna ma na celu wytwarzanie znacznych ilości energii, która potem zostanie sprzedana.
Jak założyć farmę fotowoltaiczną?
Przede wszystkim należy nastawić się na to, że będzie to inwestycja, która pochłonie sporo oszczędności, bo około kilku milionów złotych. Warto jednak postarać się o dofinansowania, które często oferuje rząd, Unia Europejska czy też organizacje samorządowe. W przypadku tak znaczącej inwestycji każdy rodzaj wsparcia publicznego zwiększa szansę na realizację. Na farmy fotowoltaiczne możliwym będzie pozyskanie funduszy podobnie jak w przypadku chociażby programu Czyste Powietrze. Jeśli zależy nam na uzyskaniu korzystnego dofinansowania warto postawić na firmę, która pomaga uzyskać taki dodatek. Taką firmą jest fotowoltaika Kielce, mieszcząca się w Lublinie przy ul. Willowej 42a (Tel: 693 345 471). Przy dużych inwestycjach niezbędna jest analiza ofert banków skłonnych do udzielania dużych kredytów z okresem spłaty rozciągniętym w czasie. Najważniejszymi kwestiami, jakie należy uwzględnić przy budowie farmy fotowoltaicznej są: wymogi formalne, sprzedaż energii elektrycznej zgodnie z obowiązującymi stawkami i zasadami, kalkulacja kosztów, wybór odpowiedniej lokalizacji, a także dobór urządzeń i firmy odpowiedzialnej za projekt i montaż fotowoltaiki.
Czy farma fotowoltaiczna się opłaca?
Fotowoltaika jest teraźniejszością i przyszłością, co doskonale da się zauważyć chociażby na dachach polskich dowmostw, budynków należących do firm czy oczywiście na inwestycji takiej jak farma fotowoltaiczna, których moc mierzy się nawet w dziesiątkach MW. Na filmie https://www.youtube.com/watch?v=w9IVhVxh-dg można zobaczyć farmę fotowoltaiczną w Zabrodziu w woj. lubelskim. Łączna moc instalacji wynosi 1 MW. Obecnie inwestorzy oceniają farmy fotowoltaiczne przez pryzmat tego, na jakiego potencjalne zyski mogą liczyć. Zwracają ponadto uwagę na opłacalność takiej inwestycji w określonym czasie, czyli od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Czy farma fotowoltaiczna może być więc inwestycją opłacalną? Przy przestrzeganiu zasady odpowiedniego projektowania oraz wyboru właściwej lokalizacji farma powinna przynieść nie tylko zwrot z wielomilionowej inwestycji, ale co ważniejsze, kolejne miliony czystego zarobku. Jest to jednakowoż determinowane przez ceny narzucone z góry przez aukcje OZE, bieżące koszty energii, a także wydajność samego systemu. Dobrą praktyką jest przemyślany wybór odpowiednich paneli słonecznych wraz z innymi, równie istotnymi elementami tak potężnej instalacji, jaką jest farma fotowoltaiczna. Dzięki temu poszczególne jej moduły będą w stanie służyć przez lata, przyspieszając zwrot pieniędzy.
Łukasz
Zainteresowałem się tematem, kiedy zamontowałem w mojej firmie panele fotowoltaiczne. Trzeba przyznać, że farma fotowoltaiczna to jednak mimo wielu możliwych dofinansowań kosztowna inwestycja i trzeba przemyśleć sprawę przed wdrożeniem jakichś działań w tym kierunku.