Najważniejsze zasady dotyczące holowania pojazdu
Awarii pojazdu nie da się uniknąć, więc zdecydowana większość kierowców miała już z nią do czynienia. Nieoczekiwana usterka, zwłaszcza w dłuższej trasie, jest źródłem stresu i zdenerwowania. Z pewnością nie jest to doświadczenie, które wspomina się z uśmiechem na ustach, zwłaszcza, gdy zepsuty samochód utrudnia poruszanie się innym pojazdom na drodze. Zniecierpliwieni kierowcy, stojący w przymusowym korku, dodatkowo potęgują zdenerwowanie, a konieczność zmiany planów może zaburzyć napięty harmonogram dnia. Co należy zrobić, by rozwiązać niekomfortową sytuację? Do kogo w takiej chwili zadzwonić po pomoc?
Holowanie samochodu
Holowanie pojazdu jest znacznie łatwiejsze, gdy awaria uniemożliwiająca dalszą jazdę miała miejsce w pobliżu naszego domu. W takiej sytuacji pomocą może służyć sąsiad lub kolega. Telefon do odpowiedniej osoby pozwoli rozwiązać problem i bezpiecznie przetransportować uszkodzony pojazd na własną działkę. Sytuacja komplikuje się, gdy awaria ma miejsce na autostradzie lub gdy dochodzi do niej w cięższym pojeździe, np. w samochodzie ciężarowym. W takim przypadku konieczne jest skorzystanie z usług pomocy drogowej, która dysponuje własną lawetą. Tego typu usługi, tj. pomoc drogowa i autolaweta świadczy Pomoc Drogowa Tir Wrocław JAREX. Dzwoniąc pod numer telefonu (+48) 782 552 651, można uzyskać wsparcie podczas awarii pojazdu np. na drodze A4 czy też na obwodnicy Wrocławia. Firma buduje zaufanie wśród klientów już od 1994 r., a zgromadzone przez lata doświadczenie, pozwala jej świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
W jaki sposób holować pojazd?
Aby bezpiecznie holować pojazd, należy użyć linki holowniczej. Warto pamiętać przy tym, że musi być ona przypięta nie do zderzaka, ale do specjalnie do tego celu przeznaczonych uchwytów. Zgodnie z prawem drogowym, pojazdy holowane na połączeniu giętkim muszą zachować między sobą 4-6 m odległości. W sytuacji awarii samochodu, przydaje się trójkąt ostrzegawczy, który stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu. Należy go umieścić w zepsutym samochodzie tak, by ostrzegał innych kierowców przez potencjalnym zagrożeniem. Trójkąt powinien znaleźć się po lewej stronie tylnej szyby samochodu.
Podczas holowania nie powinno się uruchamiać świateł awaryjnych w zepsutym pojeździe, choć jest to często widywane na drogach. Tego typu działania mogę dezorientować innych kierowców. Najlepiej więc, by przy dostatecznej widoczności wyłączone były wszystkie światła lub też działały tylko światła pozycyjne, gdy widoczność jest nieco gorsza. Pojazd holujący musi mieć natomiast włączone światła mijania. Oba pojazdy obowiązują również ograniczenia prędkości. W terenie zabudowanym ich prędkość nie może przekroczyć 30 km/h. Poza obszarem zabudowanym natomiast powinny się one poruszać z prędkością mniejszą, niż 60 km/h. Co ważne, osoby kierujące pojazdami muszą legitymować się ważnym prawem jazdy. Pomoc drogowa będzie również przydatna w przypadku awarii opony. W takiej sytuacji pomocny okaże się mobilny serwis: https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/mobilny-serwis/, który zapewni Ci wulkanizację opon w dowolnym miejscu.
Holowanie pojazdu przez pomoc drogową
Holowanie pojazdu przez inny samochód nie zawsze jest możliwe. Prawo zabrania tego typu pomocy, gdy w wyniku awarii został uszkodzony układ hamulcowy lub kierowniczy. Zakaz holowania obowiązuje również na autostradzie. Jeśli jakakolwiek usterka wystąpi w tym miejscu, konieczne jest skorzystanie z usług pomocy drogowej. Wynajęcie lawety generuje co prawda dodatkowe koszty, ale mogą być one pokryte z ubezpieczenia assistance. Dzięki niemu możliwe będzie odholowanie zepsutego samochodu w miejsce wskazane przez właściciela, a koszty pomocy pokryje ubezpieczyciel pojazdu.
Marek
Cieszę się, że poruszacie tak ważny temat, który często jest zaniedbywany przez wielu kierowców. Holowanie pojazdu wymaga nie tylko znajomości przepisów, ale także umiejętności praktycznych, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Odpowiednia pomoc drogowa to klucz!