Dlaczego warto wzbogacić swój podcast o transkrypcję?
W ostatnich latach coraz więcej osób sięga po podcasty, co wiąże się z rozwojem tej formy rozrywki i zdobywania wiedzy. Liczba podcastów się zwiększa, a ich wartość merytoryczna rośnie. Jest to wygodna forma przyjmowania treści, można ich słuchać w samochodzie, czy wykonując prace domowe.
Transkrypcja podcastów – od czego zacząć?
Chociaż podcasty kojarzy się on raczej z dawnym słuchowiskiem niż tekstem pisanym, to transkrypcja podcastów staje się coraz bardziej popularnym zjawiskiem. Jeżeli zdecydujesz się na dodanie transkrypcji do podcastu, lepiej zlecić to profesjonalistom. Osoba, która przepisuje nagranie, powinna nie tylko biegle posługiwać się językiem, ale także mieć doświadczenie w pisaniu i redagowaniu tekstów. Dodatkowo dla osób niedoświadczonych, jest to bardzo trudne i czasochłonne zadanie. Dlatego warto postawić na profesjonalnych transkrybentów, którzy zajmują się tym zawodowo.
Czym jest transkrypcja nagrania?
Zanim przejdziemy do powodów, dla których warto wzbogacić swój podcast o transkrypcję, warto wyjaśnić, czym ona jest. Transkrypcja to nic innego jak zapis w formie tekstowej nagrania cyfrowego. Z nagraniem zazwyczaj pracuje profesjonalny transkrybent, którego zadaniem jest przepisanie go słowo w słowo, zachowując oryginalną interpunkcję. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: “Czym jest transkrypcja nagrania?”, gdzie poruszono również kwestię historii nagrywania dźwięku.
Transkrypcja podcastów – dlaczego warto?
Coraz więcej osób umieszcza transkrypcje swoich nagrań w plikach pod źródłowym nagraniem lub na blogach. Istnieje kilka powodów, dla których warto to robić. Jedno jest pewne, transkrypcja pomoże Ci zwiększyć grupę odbiorców i rozwinąć podcast.
Transkrypcja ułatwieniem dla osób niesłyszących
W zdominowanym przez tysiące bodźców świecie należy pomyśleć o osobach, które nie mogą odbierać niektórych z nich. Osoby niesłyszące lub niedosłyszące powinny mieć prawo do odbioru popkultury i czerpania z niej.
Transkrypcja podcastu dla zwolenników czytania
Warto zwrócić uwagę na to, że nie każdy lubi słuchać podcastów lub potrafi to robić. Niektórzy są tak zwanymi “wzrokowcami” i woleliby przeczytać, to co masz do przekazania. Dzięki transkrypcji zwiększysz grupę swoich odbiorców również o podcastosceptyków.
Łatwość powrotów do fragmentów podcastu
Niestety, często powroty do interesujących fragmentów w podcaście są zwyczajnie trudne i żmudne. Transkrypcja nagrania umożliwia odbiorcą szybki powrót do interesujących fragmentów.
Transkrypcja podcastów a SEO
Publikacja transkryptów może ułatwić dotarcie do większej grupy odbiorców. Dzięki umieszczaniu tekstu na blogu będzie on do wyszukania i pojawi się wyżej w wynikach. Niestety trudniej zrobić to z filmem, algorytm o wiele bardziej lubi teksty od nagrań.
Cytowanie
W związku z coraz bardziej wartościowymi treściami, które przekazuje się w podcastach, istnieje możliwość, że ktoś będzie chciał Cię zacytować. Będzie to o wiele łatwiejsze, jeżeli odbiorca dostanie gotowy tekst.