Domki mobilne – dlaczego warto w nie zainwestować?
Dom mobilny to znakomite rozwiązanie dla tych, którzy marzą o zamieszkaniu na działce, z daleka od miasta. Domek jest gotowy do zamieszkania zaraz po zakupie, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii to wybór na lata, w którym mieszkać można nie tylko w lecie. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w domek mobilny.
Domy na kołach – minimum formalności
Domki mobilne są doskonałą propozycją dla posiadaczy ogródków działkowych, którzy cenią sobie najwyższy komfort spędzania wolnego czasu. To również świetne rozwiązanie dla właścicieli ośrodków rekreacyjnych, gdyż mogą pełnić funkcję całorocznego lokum dla gości. Domek mobilny to rozwiązanie, które nabyć można stosunkowo niewielkim kosztem. Co więcej, niektóre firmy, takie jak Mobilne Domki NS: www.mobilnedomkins.pl oferują możliwość kredytowania domków mobilnych.
Domy na kołach nie są pojazdami (kółka służą jedynie do ich łatwiejszego transportu i postawienia na działce), lecz nie są również trwale związane z gruntem. Decydując się na dom mobilny o powierzchni całkowitej do 35 m² nie musisz posiadać pozwolenia na budowę, ani projektu budowlanego. Wystarczy Ci jedynie zgłoszenie do Wydziału Administracji Architektoniczo-Budowlanej w Starostwie powiatowym, że posiadasz tak zwany budynek rekreacji indywidualnej.
Dom mobilny – czy można mieszkać w nim przez cały rok?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. W domu mobilnym możesz mieszkać zarówno latem, jak i zimą. Większość domków jest przystosowanych do minusowych temperatur. Posiadają izolację termiczną podłogi, ścian oraz dachu. W zależności od Twoich indywidualnych preferencji możesz zdecydować się na ogrzewanie elektryczne, kominek na pellet, czy panele na podczerwień. Całoroczne domki mobilne mają na celu, stworzyć jak najlepsze standardy do zamieszkania. Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, klient może sam zdecydować, jaki chciałby mieć układ pomieszczeń. Obiekty tworzone są w specjalnej fabryce, a kiedy są już w całości zbudowane, transportuje się je w wyznaczone przez Ciebie miejsce. Wykończenie „pod klucz” pozwala Ci na natychmiastowe korzystanie z domku.
Jakie są zalety całorocznych domków mobilnych?
Tego typu obiekty świetnie sprawdzają się dla osób, które mają możliwość mieszkania w różnych częściach świata. Mobilność domków (transport na specjalnej platformie) umożliwia przemieszczanie się w różne zakątki Polski i nie tylko. Tylko jedno zgłoszenie do urzędu i brak formalności – to kolejna zaleta domku mobilnego. Decydując się na taki obiekt, ograniczasz do minimum wizyty w urzędzie. A samo ustawienie domku na działce trwa nie dłużej niż kilka godzin. Domek mobilny to również świetnie rozwiązanie dla osób samotnych lub mieszkających z partnerem. Postawienie domu dla dwóch osób wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów. Domek mobilny całoroczny jest o wiele tańszy zarówno w budowie jak i w codziennym utrzymaniu.
Ze względu na swoje liczne zalety, domki mobilne są popularnym rozwiązaniem również za granicą. Szczególnym uznaniem cieszą się na Słowacji. Z tego powodu przygotowywane są dedykowane strony internetowe, na których polskie firmy kierują swoją ofertę do naszych sąsiadów.
Na uwagę zasługuje również fakt, że w mobilnym domku całorocznym mogą być zamontowane sprzęty codziennego użytku, takie jak pralka, lodówka czy zmywarka. Możliwość podłączenie wszystkich mediów (klimatyzacji, internetu, prądu czy gazu), sprawia, że tego typu budynek jest komfortowym miejscem do zamieszkania dla całej rodziny.
Ile kosztują domki mobilne w 2024?
Cena domku mobilnego zależy od wielu czynników. Jednym z najbardziej istotnych jest stan domku, to znaczy, czy zdecydowaliśmy się na domek nowy, czy też używany. Istotną kwestią jest też wielkość domku i jego stan techniczny. Najtańszym rozwiązaniem na rynku będą oczywiście używane domki holenderskie. Jeśli jednak chcielibyśmy kupić nowy domek, powinniśmy zapoznać się z różnymi ofertami i porównać je ze sobą.
Najtańsze domki mobilne są dostępne na rynku od 50 tysięcy. Natomiast nowoczesne, w bardzo dobrym stanie technicznym mogą kosztować około 80 tysięcy. W zależności od wielkości i jakości wykończenia koszt domku może wzrosnąć nawet do 200 tysięcy.