Hematopoeza, Hemopoeza, Hemocytopoeza – poznaj swoje wnętrze.
Hematopoeza jest to produkcja wszystkich składników osocza krwi oraz składników komórkowych krwi. Obejmuje ona narządy i tkanki, do których należą między innymi śledziona, wątroba oraz szpik kostny. Występuje ona w układzie krwionośnym, a przez niektóre źródła jest również nazywana hemocytopoezą i hemopoezą. W trakcie tego procesu w organizmie człowieka wytwarzana jest krew. Początek tego procesu następuje już w momencie, gdy człowiek jest zarodkiem, długo przed narodzinami. Trwa jednak przez całe życie jednostki. W tym artykule nieco przybliżymy ten proces zachodzący w ludzkim organizmie.
Czym jest Hematopoeza?
Hematopoeza jest procesem, podczas którego produkowane są w organizmie człowieka wszystkie składniki komórkowe krwi oraz osocza. Krew składa się z wielu różnych typów komórek, które można podzielić na trzy główne kategorie. Czerwone krwinki odpowiadają za transport krwi i hemoglobiny po całym organizmie. Białe krwinki wspierają układ odpornościowy. Płytki krwi pomagają w krzepnięciu krwi. Obecnie badacze uważają, że każda z komórek krwi wytwarzana jest przez inny rodzaj komórek macierzystych.
Występowanie hematopoezy w zarodku
Hematopoeza w zarodku odpowiedzialna jest na samym początku rozwoju człowieka za dostarczanie czerwonych krwinek, które dostarczaj tlen do organizmu. Woreczek żółciowy, który odpowiedzialny jest za odżywianie organizmu do czasu rozwinięcia łożyska, również steruje procesem hematopoezy. Wraz z rozwojem organizmu hematopoeza zaczyna wytwarzać inne rodzaje krwinek i przenosi się również na szpik kostny, śledzionę oraz wątrobę. W organizmach dorosłych osób proces hematopoezy płytek krwi i czerwonych krwinek występuje przede wszystkim w szpiku kostnym, natomiast u dzieci może również odbywać się w wątrobie i śledzionie.
Proces hematopoezy
To, w jakim tempie następuje proces hematopoezy, zależy głównie od indywidualnych potrzeb organizmu. W momencie gdy człowiek jest chory, proces ten przyśpiesza. Nowe krwinki i płytki krwi są stale wytwarzane przez organizm, ponieważ muszą stale zastępować one stare. Każdego dnia organizm człowieka musi wymienić około 1% komórek krwi. Jest to spowodowane krótkim okresem życia niektórych komórek. Według badań białe krwinki przeżywają czasami zaledwie kilka godzin. Najdłużej w organizmie człowieka przeżywają krwinki czerwone.
Proces hematopoezy zaczyna się od tego, że komórka macierzysta się mnoży, a niektóre z nowo powstałych komórek stają się komórkami prekursorowymi. Mają one za zadanie stanie się szczególnymi krwinkami, które nie są w pełni rozwinięte. Szybko się dzielą i dojrzewają do czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Badacze zajmujące się tematem hematopoezy zastanawiają się ciągle nad powstawaniem komórek macierzystych, które odgrywają przecież tak znacząca role w procesie hematopoezy.