Skip to main content
Jakie są rodzaje bram garażowych?

Jakie są rodzaje bram garażowych? Które są najlepsze?

Na rynku znaleźć można różne rozwiązania wykorzystywane do produkcji bram garażowych. Bramy te różnią się zastosowaniem, materiałem, z którego zostały wykonane oraz sposobem otwierania. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od tego, gdzie brama będzie zainstalowana, ponieważ wszystko jest zależne od rodzaju posiadanego garażu. W tym artykule przedstawimy jakie rodzaje bram garażowych są dostępne i do jakich zastosowań sprawdzą się najlepiej.

Jakie rozwiązania wybierane są najczęściej?

Wśród najczęściej wybieranych bram garażowych znaleźć można rozwiązania takie jak:

  • Bramy garażowe rolowane.
  • Bramy garażowe rozwierane, nazywane również bramami skrzydłowymi.
  • Bramy garażowe segmentowe, które otwierać można do góry lub na bok.
  • Bramy garażowe podsufitowe, występujące również pod nazwą bram garażowych uchylnych.

Wszystkie te rozwiązania dostępne są u renomowanych dostawców. Przykładem może być oferta dostępna na stronie firmy Bramy garażowe OP Invest Nowy Sącz, zawierająca zarówno możliwość zakupu bram, jak i usługi profesjonalnego montażu. Doświadczeni pracownicy takich firm są w stanie doradzić, które rozwiązanie będzie najbardziej użyteczne przy konkretnym zastosowaniu.

Czym charakteryzują się bramy garażowe rozwierane?

Jest to najstarsze rozwiązanie, które powoli znika z rynku, jednak w dalszym ciągu jest dostępne. Wadą tego rozwiązania jest konieczność zapewnienia miejsca przed garażem, umożliwiającego otworzenie bramy, ponieważ otwiera się ona na zewnątrz. Problemy mogą się pojawić zimą, ponieważ wszelkie przeszkody, takie jak śnieg, utrudniają otwieranie. Na rynku dostępne są bramy jedno i dwuskrzydłowe, montowane na zawiasach jak klasyczne drzwi.

Jak działają bramy garażowe segmentowe?

Rozwiązanie segmentowe jest bardzo popularnym wyborem, ponieważ mają bardzo szerokie zastosowanie. Zbudowane są one z kilku segmentów, poruszających się w specjalnych prowadnicach montowanych na suficie garażu lub jego bocznej ścianie. Segmenty zamocowane są na zawiasach z łożyskami, co umożliwia bardzo ciche i wygodne otwieranie bramy. Posiadają one specjalne uszczelnienia chroniące przed wilgocią i zapewniające izolację cieplną oraz akustyczną. Otwierać je można, zależnie od sposobu montażu, do góry lub na bok.

Jaką bramę garażową wybrać?

Czy bramy garażowe rolowane są nowoczesne?

Bardzo częstym rozwiązaniem, stosowanym szczególnie w przypadku konieczności oszczędzania miejsca, są bramy garażowe rolowane. Składają się one z wąskich segmentów, nazywanych lamelami, które podczas otwierania nawijają się na wał ukryty w kasecie. Rozwiązanie to przypomina swoim działaniem między innymi rolety okienne. Brama tego typu może być zamontowana na zewnątrz garażu, dzięki czemu oszczędza się dodatkowe miejsce w jego wnętrzu. Podobnie jak w przypadku bram segmentowych, bramy te wykorzystują specjalne uszczelnienia, zapewniające izolację cieplną i akustyczną.

Gdzie stosowane są bramy garażowe podsufitowe?

W przypadku wyższych garaży, lub gdy nie jest potrzebne zachowanie dużej ilości miejsca nad samochodem, popularnym rozwiązaniem są bramy garażowe podsufitowe, inaczej nazywane uchylnymi. Brama taka po otwarciu uchyla się, wysuwając na podjazd, po czym unosi się i chowa pod sufitem garażu. Zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną dzięki jednolitej konstrukcji, jednak wymagają większej ilości miejsca na podjeździe, dlatego też nie sprawdzą się przy krótkich podjazdach.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Decydując się na montaż bramy garażowej, przede wszystkim pod uwagę wziąć trzeba ilość miejsca, który możemy na nią poświęcić. W przypadku garaży niskich i z małą ilością przestrzeni wewnątrz, najlepiej sprawdzi się rozwiązanie rolowane. Bramy rozwierane najczęściej montowane są w garażach wolnostojących, które nie są często użytkowane. Nowoczesne bramy segmentowe są dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy brama musi być duża.

Dodaj komentarz