Kiedy udać się do flebologa?
Flebologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem różnorodnych chorób żył – najczęściej jednak kojarzy się z zabiegowym usuwaniem żylaków. Schorzenia tego typu są we współczesnym społeczeństwie diagnozowane coraz częściej, dotyczą nawet połowy kobiet i mężczyzn. Mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego nigdy nie należy ich bagatelizować.
Przyczyny schorzeń układu żylnego
Przyczyny schorzeń układu żylnego to między innymi:
- długotrwałe stanie oraz regularne przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze,
- siedzący tryb życia;
- palenie papierosów oraz nadmierne spożycie alkoholu;
- niezbilansowana dieta uboga w składniki odżywcze;
- nadwaga oraz otyłość,
- częste dźwiganie i podnoszenie ciężarów,
- ciąża,
- urazy kończyn dolnych,
- skłonności genetyczne.
Warto jest poznać objawy chorób żylnych, aby jak najszybciej udać się do flebologa i rozpocząć leczenie we wczesnym stadium zaawansowania schorzenia. Godnym polecenia flebologiem jest Bartłomiej Juza, pracujący w klinice Genesis w Krakowie. Ten doświadczony lekarz zajmuje się kuracją schorzeń układu naczyniowego od ponad 10 lat, a jego główną specjalizacją jest mało inwazyjne leczenie chorób żył.
Objawy chorób żył
Jednym z pierwszych objawów rozwijających się chorób układu żylnego może być zmiana wyglądu kończyn, niebędąca jedynie defektem kosmetycznym, lecz niepokojącym symptomem. Zaniepokoić nas powinny pojawiające się na nogach drobne pajączki i popękane naczynka, które następnie przeobrażają się w podskórne wylewy bądź wypukłe, wyraźnie widoczne spod skóry żyły (tzw. żylaki, trwale poszerzone żyły powierzchniowe). Kolejnym z objawów są bóle nóg oraz dokuczliwe uczucie ciężkości, często nasilone w godzinach wieczornych. Symptom też można łatwo pomylić z fizycznym zmęczeniem, dlatego powinien wywołać szczególną czujność. W kolejnym stadium, dolegliwościom bólowym towarzyszy też narastający obrzęk. Opuchlizna może zwiększać się w latem, w wysokich temperaturach, kiedy to woda zaczyna gromadzić się w kończynach, a poprawny przepływ krwi i limfy jest zaburzony. Część objawów chorób układu żylnego jest zbieżna z problemami towarzyszącymi innym schorzeniom – niedoczynności tarczycy czy niewydolności nerek. Z tego powodu konsultacja z lekarzem flebologiem jest niezbędna, aby przeprowadzić pełną diagnostykę, wykluczyć chorobę żył i odnaleźć źródło zaburzeń.
Wskazania do wizyty u flebologa
Wizytę u flebologa należy koniecznie umówić, jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy:
- uporczywą opuchliznę kończyn dolnych;
- nietypowe, czerwone lub sine zabarwienie nóg;
- widoczne pajączki, przebarwienia lub nawet rany;
- przewlekłe i dokuczliwe bóle nóg.
Choroby układu żylnego mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dlatego też nigdy nie należy lekceważyć ich objawów – zdiagnozowanie schorzenia na wczesnym etapie pozwala na wdrożenie szybkiego oraz efektywnego leczenia, polegającego na terapii kompresyjnej bądź operacji. Warto także zadbać o profilaktykę, zapewniając sobie odpowiednią dawkę ruchu oraz dbać o zdrową dietę.