Projektowanie funkcjonalnej sypialni w 5 prostych krokach
Sypialnia to pomieszczenie przeznaczone nie tylko do spania. Bardzo często służy również jako przestrzeń do relaksu, spędzania wolnego czasu, ale także do przechowywania. Jak zaplanować funkcjonalną sypialnię? Jakich elementów nie może w niej zabraknąć? Sprawdź.
Funkcjonalna sypialnia, czyli jaka?
Funkcjonalność sypialni wyraża się przede wszystkim w jej dostosowaniu do potrzeb domowników. Duże znaczenie ma to, czy pomieszczenie służy tylko i wyłącznie do spania, czy ma także inne funkcje — np. obejmuje kącik do pracy, czy miejsce do trzymania ubrań i domowych akcesoriów.
Jeśli zależy Ci na zaplanowaniu estetycznej i wygodnej przestrzeni do przechowywania, sprawdź wpis „Szafa w sypialni — inspiracje. Jak zaprojektować wnętrze szafy?„, który podpowie Ci, jak dostosować taki mebel do swoich potrzeb i preferencji. Niezależnie od tego, jak wyobrażasz sobie swoją idealną sypialnię, powinna być ona przede wszystkim praktyczna w użytkowaniu i komfortowa. Sprawdź, jak o to zadbać.
1. Gdzie postawić łóżko?
Jeśli z sypialni mają korzystać dwie osoby, warto postawić łóżko w takim miejscu, aby zapewnić do niego dostęp z każdej strony. Dzięki temu unikniesz tego, że osoba śpiąca od ściany będzie musiała wykonywać “akrobację”, aby dostać się na swoją stronę łóżka. Wokół mebla należy pozostawić około 65-80 cm wolnej przestrzeni, aby ułatwić poruszanie się po pomieszczeniu.
2. Jak zorganizować przechowywanie?
Sypialnia bardzo często pełni również funkcję garderoby. To wygodne rozwiązanie, które umożliwia sięgnięcie po ubrania od razu po wstaniu z łóżka. Warto wybrać szafy w zabudowie, które oszczędzają miejsce, a przy tym estetycznie wyglądają. Nie wiesz, na jaki styl się zdecydować? Przejrzyj drzwi przesuwne Komandor — w szerokiej ofercie znajdziesz modele w różnych rozmiarach, kolorach i rodzajach wykończenia. Drzwi przesuwne są polecane szczególnie do małych sypialni. Dzięki ich zastosowaniu nie trzeba martwić się o miejsce niezbędne do otwierania standardowych rozwieranych skrzydeł szafy.
3. Jaki model łóżka wybrać?
Zwróć uwagę, aby łóżko miało odpowiednią wielkość. Minimalna szerokość dla dwóch osób zaczyna się od 140 cm. Jeśli powierzchnia sypialni na to pozwala, wybierz jednak większy model — będzie po prostu wygodniejszy. Zwróć także uwagę na wezgłowie łóżka. Zamiast drewnianej ramy, o którą łatwo się uderzyć, możesz postawić na zagłówek wykonany z miękkiego materiału. Nie tylko zapewni Ci komfort podczas wypoczynku, ale również nada sypialni przytulnego charakteru.
4. Jak dobrać oświetlenie sypialni?
Sypialnia ma sprzyjać relaksowi i wyciszeniu. Zrezygnuj zatem z lamp dających intensywne światło, szczególnie w niebieskiej barwie. Świetnie sprawdzą się natomiast klosze rozpraszające promienie świetlne, albo z funkcją przyciemniania. Must have to lampka nocna, która umożliwi czytanie i pozwoli na łatwe wyłączenie światła bez wstawania z łóżka.
5. Jaki kolor ścian w sypialni?
Tutaj nie ma żadnych rygorystycznych wytycznych. Liczy się przede wszystkim Twoje poczucie estetyki. Pamiętaj jednak, że kolory wpływają na samopoczucie. W sypialni najlepiej zrezygnować zatem z nasyconych krzykliwych barw. Znacznie lepiej sprawdzą się:
- beże,
- szarości,
- popiele,
- brudne różne,
- barwy pastelowe,
- ciemne kolory w zgaszonych odcieniach.
Taki dobór barw na ścianach sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Możesz wybrać standardową farbę lub postawić na tapetę — to także świetne i praktyczne rozwiązanie.
Funkcjonalna sypialnia to taka, w której dobrze się czujesz, wygodnie wypoczywasz, a przy tym masz wszystko pod ręką. Jej zaplanowanie wcale nie musi być trudne, jeśli zastosujesz powyższe wskazówki.